Although subjective, I consider a high standard of living to be a life that consists of the following:

1.  Good Food
2.  Good Shelter
3.  Good Clothing
4.  Good Health/Hygiene
5.  Good Friends and Family
6.  Accomplishment

      Owning the right assets, having the rights skills and above all else, a willingness to labor on your own account can utterly slash the cost of your living and raise the standard of your living.

     The objective of this site is to provide you with the concepts that allow for you to maximize the efficiency and productivity of TIME and ENERGY to improve your standard of living, increase your savings rate and ultimately expand the CHOICES of your discretions from all the MONEY and TIME savings to be had! 

Jason@EconomyofTheHome.com
Brevity is the Soul of Wit -
William Shakespeare
    There are 3 Factors that determine the cost per use
1.​  Assets

Durable - Assets that can be used more than once
​Example - A Coffee Maker


Non-Durable - Assets that are consumed once
Example - A cup of Coffee





2.  Labor Time  

                   The Amount of Minutes required to perform the task
+
+
3.   Energy

Electricity, Gas, Oil, Solar, Nat Gas, Wood, etc.
Cost

Money, Time and Energy
=
Economy of The Home
An Economy is the production and consumption of a given area.  In the case of this website, it's the "Home Economy" we're working with.

Economizing is the "art" of managing your money, time and energy use.


A 16 oz. Cup of Coffee

     Est. Total Cost: 27.03 Cents 
            +​              
5 Minutes of Labor Time


Breakdown:

Asset:  (Durable)

Coffee Maker...........................................................2.70 Cents
     Based on a $100 decent quality coffee maker with a life of 10 years used every day.  

Asset: (Consumable)

Coffee......................................................................8.00 Cents
     Folgers coffee, classic roast based on purchasing a 33.9 oz container that is 
     estimated to make up to 270 6 oz cups (about 100 16 oz cups) for $7.98 at
     Walmart.
Milk.........................................................................9.33 Cents
    Organic Whole Milk for $5.99 per gallon and using 1 oz of milk per cup
Sweetener................................................................ 6.00 Cents
​     One packet of Stevia (it's safe) sweetener.  (100 pack for $5.99)

Labor Time:

Time to make a pot of coffee is about 5 minutes

Energy:

Electricity...................................................................1 cent
      Using this website's calculator and estimating 5 minutes of use for a 900 watt coffee 
      maker at 16 cents per kilowatt cost.


Economic Summary:

Drinking 1 cup per day for 1 year would cost:  $102.31 

     A 16 oz cup of Coffee bought at a coffee shop costs anywhere from $1 to $3 so this could cost between $360-$1095.  At the same time, it'll take about 5 minutes or more to both wait in line and order your coffee if you purchase it outside of home.

     Very likely coffee bought in a coffee shop will not have organic milk and nor carry Stevia for your sweetener.  In this regard, your standard of living increases while your cost of living is reduced all for making that 5 minute of labor time investment.

     It pays to labor on your own account!

For more Ideas Click ------>